Mi a cél és Mi az eszköz az agilis fejlesztésben?
Mi a cél és Mi az eszköz az agilis fejlesztésben?
Egy olyan triviális kérdés fogalmazódott meg bennem reggel, ami az agilis fejlesztés alapjait érinti: mennyire fontos az agilitás?
Mert ugye az agilis fejlesztési módszertanok kiinduló tézise, hogy a felhasználóknak agilitásra van igényük, a formális módszertanok ezt nem képesek nyújtani tehát új módszertanokra van szükség, stb stb.
Na jó, de valaki tényleg elgondolkodott-e azon, hogy mennyire fontos, mi az értéke a rugalmasságnak? Megkérdezte-e valaki az ügyfelét, hogy légy szíves csinálj egy 10-es listát, hogy mi fontos számodra? – aztán megnézzük, hogy az agilitást hányadik helyre teszi.
Csak azért, mert ilyen adatokat, felméréseket nem igazán láttam. Agilisan fejlesztő programozót viszont annál többet. Nem-e lehetséges, hogy az agilitás valójában eszköz, és nem cél? És hogy az agilis fejlesztés csak kalapács lett a mindenhol szöget kereső fejlesztők kezében?
Arra kérném a kedves Olvasókat, hogy osszák meg véleményüket. Akkor is, ha egyetértenek, és akkor is, ha egyáltalán nem.
Gondolatébresztőnek íme a saját tapasztalatom:
Ahol most dolgozok, a belső ügyfelem, az üzleti terület amit kiszolgálok, eléggé változás-intenzív. Az üzleti igények és a folyamatok állandóan változnak. Mi kapjuk a legtöbb változásigényt és projektet, összehasonlítva más üzleti területekkel.
Megfogalmazott és kimondott üzleti igény a rugalmasság és az agilitás.
Mi formális módszertan szerint fejlesztünk, ezért a kulcsfelhasználók morognak, hogy nem vagyunk agilisak.
De ha nem pontosan azt és nem pont úgy szállítottuk le, ahogyan azt kérték, akkor kiabálnak.
Ha pedig nem szállítunk az előre megbeszélt határidőre, akkor üvöltenek és eszkalálnak.
Tehát józanul végiggondolva, az ő listájukon az agilitás nem lenne első. Sőt igazából egész jól megvannak agilitás nélkül, ha hozzuk a tervet, és a terven belül biztosítunk némi rugalmasságot.
Pedig ez egy sokat változó üzleti terület – bele se merek gondolni, mi lehet a helyzet máshol.
Mint agilis, sok változással járó üzlet, van nálunk formálisan és agilisan fejlesztett szoftver is. Éppen ezért össze tudom hasonlítani a kettőt.
A fentiekhez képest az agilis fejlesztés abban tér el, hogy az nem tudja hozni a határidőket, rendszeresen összeomlik, és egyre több problémát okoz a rugalmasságot igénylő felhasználóknak.
Utolsó kommentek