A szakmát közel 10 éve megosztja az a kérdés, hogy melyik módszertan szerint érdemes szoftvert fejleszteni. Most be szeretnék mutatni egy kevéssé ismert, de egyre terjedő módszert, ami egyesíti a formális és az agilis fejlesztés előnyeit.
A szakmát közel 10 éve megosztja az a kérdés, hogy melyik módszertan szerint érdemes szoftvert fejleszteni. Most be szeretnék mutatni egy kevéssé ismert, de egyre terjedő módszert, ami egyesíti a formális és az agilis fejlesztés előnyeit.
A szoftverfejlesztési alapszituációt mindenki ismeri:
- A vezetőség formális projektet akar, konkrét igényekkel és céllal
- A fejlesztők agilisan tudnának hatékonyan dolgozni
- A vezetőség az agilitásra jellemző rugalmasságot szeretné
- De közben eredményeket akar
- Szigorúan tartani kell a határidő-minőség-költségvetés kereteket
- És követni a nagyvállalati előírásokat
Könnyen belátható, hogy akár agilisan, akár formálisan fejlesztünk, valaki valahol rosszul jár. Éppen ezért fejlesztették ki 2006-ban az Agile Waterfall módszertant (vö: Fátyol vízesés vagy WetAgile), ami képes minden követelményt teljesíteni. A kecske is jóllakik, a káposzta is megmarad.
Hogyan lehetséges ez?
A módszertan lehetővé teszi, hogy a projekt a kritikus pontokon (projekt indítás illetve lezárás) formálisan haladjon, de e két pont között a fejlesztés teljesen agilisan, nagyjából a SCRUM-nak megfelelően történik.
Mivel a fejlesztőket csakis a fejlesztés érdekli, ők 90%-ban agilisnak fogják látni a fejlesztést.
A menedzsmentet a fejlesztés közvetlenül nem érdekli, csak a tervezés és a teljesítés – amit ők hagyományos módszertan szerint fognak látni.
Nincs csalás és ámítás, nincs kettős projektvezetés, nem bábozunk és nincsenek illúziók – ugyanarról a projektről beszélünk, de mégis két különböző arcát látjuk.
Habár a módszertan elnevezése kevesek számára lehet ismerős, de valószínű, hogy gyakorlatban már sokan csináltak valami hasonlót. Előfordult-e már, hogy ugyanarról a projekt az egyik résztvevő szerint vízesés szerint haladt, miközben mások szerint nagyon is iteratív/agilis volt? Ha a válasz igen, akkor az bizony Agile Waterfall volt…
Hol érdemes az Agile Waterfall-t bevezetni?
- Ahol a körülmények miatt nehéz lenne agilizálni
- Éppen meg kell menteni egy nehéz helyzetbe jutott agilis projektet
- Ahol a folyamatos eredménykényszer miatt nem lehet éveket várni egy átállásra
- Ahol az agilis fejlesztésnek tandem kell együtt dolgozni waterfall csapatokkal (waterfall-in-tandem)
- Ahol waterfall szerint dolgozó fejlesztői csapatnak kell együttműködnie SCRUM szerint fejlesztő csapatokkal (Scrum of Scrums)
Milyen vezetői hozzáállást követel az Agile Waterfall?
- A fejlesztői csapat maximális támogatása
- Közös vízió
- Az agilis alapelvek használata
- Lean módszerekkel javítjuk az eredményeket és csökkentjük a felesleges munkát
Néhány érdekes eszköz az Agile Waterfall tárházából:
Stealth Agile (Lopakodó Agile): A vezetőségnek rendszerint kevés információja van a fejlesztésről (nem is érdekli őket), ezért azt csinálunk amit akarunk. Az agilis eszközöket be lehet vezetni és alkalmazni, ameddig azok nem okoznak problémát.
SWAT team: Bajba jutott projekteknél az „IT rendőrség” és a folyamat-nácik szavát felülírja az eredményesség iránti igény. Ez a megfelelő alkalom az agilitás rajtaütésszerű bevezetésére, és élesben bizonyítani a menedzsmentnek, hogy mire vagyunk képesek.
Skunk work (Vakondmunka): Szakértők kis csoportja, akiket a szokásos üzletmenetből kiszedve gyorsan és titokban végeznek kutatási vagy stratégiai fejlesztéseket, illetve bizalmas projekteken dolgoznak. A feladat bizalmas jellege miatt nem követik a hagyományos folyamatokat, kívül esnek az auditokon és a többi bürokratikus rémálmon.
Az Agile Watefall 10 sikertényezője:
1) Erős Executive Champion
2) Kapcsolatépítés
3) Backlog használata
4) Ugorj a dolgok sűrűjébe (ne félj, a dolgok rendbe jönnek)
5) A szükséges minimumra összpontosítsunk
6) A waterfall projektvezetőket vonjuk be az agilis tervezésbe
7) Folyamatos ellenőrzés és adaptáció
8) Felfelé agilizálj
9) Kerüld a rossz szokásokat
10) Mindenkit vonj be a projektbe
Kik azok a cégek, akik már használják az Agile Waterfall-t? Nálunk az európai leányvállalatnál van ilyen. Nagy amerikai IT cégeknél ez a választott módszertan. Egyes felmérések szerint Amerikában a nagyvállalatok közel 12%-a hivatalosan alkalmazza, 35%-uknál van Agile Waterfall fejlesztés, és 45%-uknak szüksége lenne rá.
Magyarországon sajnos nincs tudomásom bevezetésről, és csak egyetlen olyan céget ismerek, akik elérték az Agile Waterfall konzultációhoz, oktatáshoz szükséges szintet.
Utolsó kommentek