Mit tegyünk azért, hogy ez ne így legyen?
A hétvégén kirándulni voltunk. A panzió ahol megszálltunk, finom reggelit ígért, de a szűkös kapacitás miatt előre le kellett adni a rendelést, és az időpontot hogy mikorra kérjük az étkeket. Reggel külön figyelmet fordítottunk arra, hogy pontosan akkor menjünk le reggelizni, amikor ígértük. Ekkor ért a meglepetés: rajtunk kívül a többi vendég nem az előzetesen megállapodott időpontban ment, hanem a mi időpontunkban, ezért nekünk már nem jutott hely, várni kellett 20 percet.
Vagyis azok, akik nem tartották be a szabályokat, akkor kapták meg a reggelit, amikor akarták, míg az egyetlen, aki betartotta, várni kényszerült.
Mit kellett volna másképp csinálni, hogy ez ne így történjen? Meg úgy általában miért van, hogy az jár rosszul, aki betartja a szabályokat?
Amikor egy adott problémát meg kell oldani, mindig végiggondolom, ki okozta azt és ki tudja megoldani. Ha az is meg tudná oldani, aki okozta, akkor egész egyszerűen nem foglalkozok a kérdéssel - egye meg azt, amit főzött. Még akkor is, ha nekem sokkal egyszerűbb lenne megcsinálni, a visszacsatolás nagyon fontos. Ha mindig eltakarítanék mindenki után, akkor mindenki szemetelne - hiszen megteheti.
Ha a baj okozója nem tudja megoldani azt, akkor is fontos tudatosítani, ki a felelős érte, és hogy mi itt tulajdonképpen csak szívességet teszünk.
Abszolút ellene vagyok annak a megközelítésnek, hogy az felelős egy munkáért, aki el tudja azt végezni. Akkor is, ha a felelős tulajdonképpen kevés konkrét munkával járul hozzá a sikerhez. Pl. a szoftverért a projektvezető felelős, nem a fejlesztő. Az értékesítés számára elvégzett szoftver változtatásért az értékesítés felelős.
Ha így teszünk, és a felelőst/vezetőt idejekorán megnevezzük, akkor elejét vehetjük a későbbi félreértéseknek, az ujjal mutogatásnak, vagy a felelősség nem-vállalásának.
Aki pedig felelős, az ne csak szavakban, hanem tettekben is legyen az.
Mondjuk ha megállapodtunk valamiben, akkor ahhoz tartsa magát, akkor is ha hangosan kiabál. Vagy ha nem, akkor vállalja a következményeket...
Elég egyszer nemet mondani, és örök életre megtanulja a leckét.
Mint ahogy a fodrászok már megtanulták: az időpontra érkező kuncsaft fontosabb az utcáról beesőnél...
Utolsó kommentek