A vezetők tetszetős kompenzációs csomagot szoktak kapni: új autó, bónusz, training lehetőség, természetbeni juttatások, céges vacsorák, külföldi utak. A többség nincs tisztában vele, hogy ennek mi az ára.
Rövid történet:
Egy fontos projektben úgy adódott, hogy a munka kritikus részét hétvégén kell elvégezni. Ez mondjuk nem újdonság, hiszen az IT iparban a komolyabb rollout-okat hétvégén csináljuk (amikor a felhasználók nem használják a rendszert, így nem okozunk fennakadást).
Ez a projekt abban volt más mint a többi, hogy a Projekt Manager kijelentette: nem hajlandó hétvégén dolgozni. Mert azt neki a cég nem fizeti ki túlórában. Előkerült a munka törvénykönyvének emlegetése. Ezért aztán vagy
a) lepasszolja a melót a beosztottjának, vagy
b) csinálja meg a csapat nélküle a munkát, és ő majd hétfőn reggel megnézi a végeredményt
Nagyon meglepődtem ezen a hozzáálláson. Nem szeretem a hétvégi vagy esti munkát, de ha a helyzet megkívánja akkor eddig habozás nélkül megtettem amire szükség volt. Amikor elfogadtam a vezetői állást, akkor tudtam hogy többet kell teljesítenem a többieknél, hogy krízishelyzetben éjszakázni kell vagy szombaton is dolgozni.
Egy beosztottól, aki munkaidőben 8 órában nyomja a munkát 100% vagy nagyobb teljesítménnyel, tőle nem várhatom el hogy hétvégén is bent maradjon pusztán lojalitásból. Neki az a dolga hogy teljesítse a feladatait és hozza a 100%-ot. Tőle jogos kérdés, hogy mi lesz a túlóra kifizetésével, hiszen neki az a pénz is pénz. (ami nem csak jogi hanem erkölcsi kérdés is)
Egy vezető viszont eleve csomó mindent kap a fizetésén felül. Amit ha forintosítunk, akkor esetleg igen sok lenne. Vagyis lehet hogy jogi értelemben „ingyenmunkáról" van szó, de erkölcsileg semmiképpen. A cég által adott juttatások értéke messze kompenzálja a kellemetlenségeket.
Ezen felül ugye a vezetőtől elvárható a felelősségvállalás, a példa értékű teljesítmény. Ha a beosztottól 100%-ot várok, akkor a főnökétől 110%-ot.
Olyan dolgokról nem is beszélve, hogy példamutatás és csapatmunka.
Szóval amikor valaki azon gondolkodik, hogy manager akar-e lenni, akkor ne csak a csili-vili autót és a vasalt nadrágot lássa, hanem azt a plusz munkát is, amit ehhez le kell tenni.
Utolsó kommentek