Rácz Péterrel (üzleti blogja itt) beszélgettünk a héten a kérdésről.
Rácz Péterrel (üzleti blogja itt) beszélgettünk a héten a kérdésről.
Azzal nem foglalkozok, hogyan kell külföldre menni dolgozni, hogyan lesz az embernek állása. Ezekről számtalan blog szól.
A kérdés inkább az, kell-e, érdemes-e Angliába kimenni?
És rögtön adjak is egy csattanós választ: jelenleg Angliában is válság van, a gazdaság nem muzsikál valami jól, tehát most nem a legjobb az időzítés. A BBC cikke szerint Londonban 9.1%, UK-ben átlagosan 7.8% a munkanélküliség.
Ha ennek ellenére ha valaki mégis ki akar menni, akkor gondolja végig, mit akar elérni. Pénzt? Tanulni szeretne valami újat? Világot látni? Elérni valamit? Esetleg végleg kint maradni?
Aki abban gondolkodik, hogy néhány év múlva visszajön, annak adnék egy tanácsot.
Tegyük fel, hogy kimész Angliába. Tegyük fel, hogy bekerülsz egy nagy céghez, mondjuk Shell, JP Morgan vagy Tesco. Tegyük fel, hogy ott varázslatos karriert futsz be – menedzser leszel, Prince2 minősítést szerzel, sikeresen levezényelsz néhány nagy és izgalmas projektet, mindenki elismer és vállon vereget.
De amikor hazajössz, ugyan mihez fogsz kezdeni a nagy tudásoddal?
Itthon mások a módszerek, mások az elvárások és mások az emberek. Amit megtanultál és amihez hozzászoktál, az itt nem olyan.
A projektek mérete, az ügyfél elvárásai is kissé mások.
A Prince2 szép dolog, de állást nem fogsz kapni. (Azt hiszem a PMI kapósabb itthon)
Ezzel szemben amid biztosan nem lesz: kapcsolati tőkéd. 2-3-4 év alatt kiesel az itthoni körforgásból. Nem lesznek meg az ismerősök, barátok, akik tippet tudnának adni. És Téged sem fog ismerni senki. Egy „idegen” leszel, egy messziről jött ember, aki vagy igazat mond vagy nem, vagy ért hozzá vagy nem. Gyakorlatilag a marslakókkal kerülsz egy kategóriába.
(Ha itthon állásra jelentkezel, akkor nyilván elárulod, hol dolgoztál előtte. Mivel ebben az országban „minden mindennel összefügg”, feltehetőleg a leendő munkahelyeden valakinek van ismerőse a volt munkahelyeden, és utána tud kérdezni, mennyire voltál jó munkásember. Szakszóval „lekáderez”. Ha külföldről települsz éppen haza, akkor ezt nem tudja a munkáltató megcsinálni, ergo jelentős hátránnyal indulsz.
Rosszabb esetben az iwiw-en se vagy fent, mert Angliában erre nem volt szükséged –> a HR-es kislány nem tudja megnézni a profilodat -> nem létezel -> megbízhatatlan vagy -> inkább felvesznek egy szerényebb képességű de „létező” embert.)
Vagyis az a 2-3-4 év – ahogyan „m” fogalmazott korábban – ledolgozandó hátránnyá válik.
Ezzel együtt - vagy mindezek ellenére – szerintem érdemes világot látni (főleg fiatalon), és sok hasznosat lehet tanulni. Ezt mindenki döntse el saját maga, annak függvényében, hogy mit akar elérni az életben, és hogyan képzeli a jövőjét.
Utolsó kommentek