Rövid szösszenet a munka hatékonysága és a Facebook használata közötti összefüggésről.
Rövid szösszenet a munka hatékonysága és a Facebook használata közötti összefüggésről.
A Munkahelyi Terror Tilos a mobiltelefon használata című posztját olvasva jutott eszembe egy korábbi beszélgetés menedzserekkel. A téma a kommunikáció volt, egészen pontosan a 21. századi modern kommunikáció: Facebook, Twitter és társai.
Ezek manapság az élet részei és szabadon használhatók – de nem volt ez mindig így. Amikor beindultak az internetes közösségek, egyre többen töltöttek egyre több időt e portálokon – munkaidőben is. Akadtak cégek, ahol mind a céges számítógépeken, mind a céges okostelefonokon letiltották a Facebook-ot, a Twittert és a többit. A cél nyilvánvalóan az volt, hogy az alkalmazottak ne töltsenek értékes munkaidőt kapcsolatépítéssel, hanem helyette dolgozzanak.
Mi történt ezután? Az alkalmazottak saját okostelefont vásároltak és azon kapcsolatépítőztek.
Elérte-e a célját a tiltás? Nem.
Sőt rosszabb lett a helyzet, mert amíg a beosztott a számítógépén Facebook-ol, addig legalább fél szeme a munkán van. De ha a saját privát okostelefonján nyomja, akkor a munka teljességgel háttérbe szorul.
Arról nem is beszélve, hogy szükség van rekreációs célú szünetekre és pihenőidőre. Nem csak szerintem, hanem a törvény szerint is. Ha az alkalmazottak twittelnek egyet két fejlesztés között, azt felfoghatjuk pihenésnek. Frissül az agy, jobban halad a munka.
A cégek belátták, hogy a tiltásnak nincs értelme, és engedélyezték ezeket a site-okat.
A hivatkozott posztra vonatkozóan: bizonyára vannak olyan munkahelyek, ahol veszélyes lehet mobiltelefonozni. De az esetek többségében ez nem így van. A tiltás eredménye az lesz, hogy a beosztottak így vagy úgy de becsempészik a telefont. Feltehetőleg több energiát fognak ölni a csempészésbe, mint a munka során adódó problémák megoldásába.
Utolsó kommentek