Nem csak az OTP és a MOL jelenti a magyar multikat, hanem vannak bőven más cégek is. Igen, az IT-n belül is.
Nem csak az OTP és a MOL jelenti a magyar multikat, hanem vannak bőven más cégek is. Igen, az IT-n belül is.
Általában nagy nemzetközi multinacionális vállalatokról szoktam írni, és igen keveset szólok a magyar kkv szektorról, illetve a magyar IT vállalkozásokról. Most hiánypótló jelleggel a magyar multikról írnék.
Ez nem csak hiánypótló, hanem ismeretterjesztő is, hiszen az átlagos informatikus nem ismeri a magyar sikertörténeteket, és csak azt hiszi, hogy a német gépipari cégek és a Shared Service Center-ek világán túl nincs is semmi. Pedig nagyon is van, álljon bizonyítékul eme lista!
Bevallom őszintén, hogy a magyar IT multikat összeírni nehéz feladat, hiszen nehéz eldönteni kívülről, egy-egy vállalkozás mekkora bevétele származik külföldről vagy a külföldi irodából (ami a multinacionális nagyvállalat ismérve). Az sem segít, hogy a globálisan jól csengő márkaneveket saját hazájukban talán kevéssé ismerik. És pont ezekre a cégekre jellemző, hogy szerényen és szinte láthatatlanul dolgoznak.
Szerencsére a Columbia University 2010-ben és 2011-ben végzett erre vonatkozóan egy kutatást, amit a hazai média is átvett.
A 2010-es lista a következő IT cégeket tartalmazza:
A KÜRT Információbiztonsági és Adatmentő Zrt. magyar tulajdonú, nemzetközi szinten meghatározó cég, amely adatmentéssel, információbiztonsággal foglalkozik. Az alkalmazottak létszáma 2002-ben 47 fő, 2005-ben 65 fő volt, jelenleg közel 100 fő.
A Kürt Computer Kft-t 1989-ben alapították. Székhelye Budaörsön van, két jelentősebb leányvállalat Németországban, illetve Ausztriában található.
1994-ben elnyerte a Magyar Innovációs Szövetség által meghirdetett Magyar Innovációs Nagydíjat, 2002-ben az Informatikai és Hírközlési Minisztérium Innovációs Díjával, 2005-ben pedig a Szociális és Munkaügyi Minisztérium Családbarát munkahely díjával tüntették ki. 2006-ban a KÜRT elnyerte a legdinamikusabban fejlődő vállalatoknak járó Europe’s 500 díjat, 2009-ben pedig a Napi Gazdaság Innnovációs díját a középvállalat kategóriában.
A Synergon Informatika Nyrt. magyarországi székhelyű, informatikai rendszerek tervezésével és kivitelezésével foglalkozó vállalat. A Budapesti Értéktőzsdére és a londoni SEAQ-kereskedésbe 1999-ben vezették be.
A Synergon megoldásszállítói tevékenységi körébe – Magyarországon és a régióban egyaránt – az informatikai rendszerintegráció tartozik. A rendszerintegrációs tevékenységet üzleti tanácsadással, különböző hardver rendszerek kialakításával, kommunikációs hálózatok tervezésével és kivitelezésével, üzleti infrastruktúra-szolgáltatással, szoftvertanácsadással, teljes körű információ-biztonsági megoldásokkal, üzleti megoldások kialakításával, valamint az ezekhez kapcsolódó szolgáltatásokkal és tanácsadással valósítja meg, illetve rendszerüzemeltetési és szervizszolgáltatásokkal, oktatással támogatja.
A Synergon elődjét, az Optotranst és a Rolitront 1990-ben alapították. A cég székhelye Budapesten van. Alkalmazottainak száma 348. A Synergon csoport működése kiterjed Magyarországra, Csehországra és Szlovákiára.
Az Interactive Net Design Kft, pontosabban az IND Group piacvezető a banki front-office megoldás szállító az európai e-finance piacon. Szolgáltatásaikat 25 bank részére nyújtják 15 országban és 3 kontinensen.
Az 1997-es indulás óta az IND Group 7 országban nyitott irodát: Ausztriában, Horvátországban, Németországban, Lengyelországban, Romániában, Szlovákiában és természetesen Magyarországon, ahol a fejlesztés Miskolcon zajlik, Budapesten pedig a cég főhadiszállása található. A cég alkalmazottainak száma 180 fő.
Az IND Group számos díj birtokosa, ezek közül önkényesen egyet kiemelnék: elnyerte a Deloitte & Touche Fast "Leggyorsabban növekvő technológiai cég Közép- és Kelet-Európában” díját.
A 2011-es listán a Synergon és a Kürt mellett felbukkant az SMP.
Az SMP Számítástechnikai Kft angol-magyar vegyes vállalkozás 1989-ben alakult meg, kezdetben számítógépeket, számítástechnikai eszközöket és tartozékokat forgalmazott. 1995-ben a cég nevét SMP Számítás-, Bank- és Biztonságtechnikai Kft.-re változtatták, amely jobban tükrözi tevékenységüket.
Leányvállalataik vannak Londonban, Pozsonyban, Moszkvában, Kijevben, Bukarestben, Szófiában, Podgoricában, Zadarban, Zágrábban és Szabadkán. Magyarországi székhelye Budapesten van.
A hivatalos listákon kívül a hazai sajtó időről időre feldob egy-egy magyar sikersztorit, következzék ezekről is egy lista:
A Prezi a Kitchen Budapest, illetve a Magyar Telekom támogatásával jött létre 2008-ban azzal a céllal, hogy kiváltsa a lineáris, slide-alapú prezentációkészítést. A projektet ma már a Sunstone Capital segíti, hogy meg tudjon felelni a nemzetközi elvárásoknak és terjeszkedni tudjon. A Prezit beválasztották a Microsoft központjában rendezett Startup konferenciára. Az amerikai piacra lépést követően a szoftver az Egyesült Államokon kívül, más angolul beszélő országokban is terjesztésre került.
Díjai: 2009 World Technology Award művészet kategória, illetve 2010 European Seal of e-Excellence Platinum Award
A cég fejlesztési központja Budapesten van, illetve rendelkezik egy értékesítési irodával San Francisco-ban. Alkalmazottainak száma körülbelül 40. (Itt egy cikk a Preziről)
A Graphisoft SE egy magyarországi központú multinacionális szoftverfejlesztő cég, mely épületinformáció-modellezésen (BIM) alapuló építészeti tervező szoftvereket fejleszt építészek, belsőépítészek, városépítészek, táj- és kertépítészek számára. A cég központja Óbudán, a Graphisoft Parkban található. A cégcsoport 2007 óta a Nemetschek AG csoport tagja.
Leányvállalatai vannak Münchenben, Bostonban, Tokióban, Wokingban és Madridban. Alkalmazottai száma 300.
A LogMeIn egy magyar tulajdonú cég. Fő terméke a böngészőben való bejelentkezést távoli gépekre lehetővé tevő szoftvere. Világszerte eddig több mint 125 millió eszközön használják a LogMeIn szolgáltatásait.
A 2003-ban alapított LogMeIn nemzetközi főhadiszállása Boston mellett (Massachusetts állam, USA), a délkelet-ázsiai, ausztráliai és óceániai régió központja Sydney-ben, míg európai főhadiszállásuk Amszterdamban, fejlesztőközpontuk pedig Budapesten és Szegeden található. Alkalmazottainak száma 415. (Bővebb cikk itt)
Az NNG Kft. a mobil, a járműipari és a személyi navigációs szektor számára fejleszt innovatív navigációs megoldásokat, és kínál teljesen testre szabható, fedélzeti 3D-s navigációs alkalmazásokat a vásárlók egyéni igényeit is kielégíteni kívánó eszközgyártók, autógyárak és OEM-márkák képviselői számára. A díjnyertes iGO My way szoftvermotorra épülő egyedülálló technológia már világszerte több millió navigációs eszközön megtalálható.
A céget 2004-ben alapították és a digitális térképek fejlesztésével is foglalkozó vállalat első nemzetközi termékbemutatójára a 2006-os németországi CeBIT-en került sor. A kezdeti elsöprő siker óta az NNG folyamatosan fejlődik és bővül, OEM partnerei révén meghatározóan jelen van a piacon egész Európában, Észak- és Dél-Amerikában, Ázsiában, Afrikában, Ausztráliában és Új-Zélandon is. Alkalmazottainak száma 270 (Bővebb cikk itt)
A Ustream egy web site, ami több különböző csatornán platformot szolgáltat online élő videó stream-ekhez. 2007 márciusában alapították, mára több mint 2 millió regisztrált felhasználóval rendelkezik. 2007-ben és 2008-ben megnyerte a CNET "Webware 100" díját, 2008-ban az SXSW People's Choice díját, 2010-ben pedig a "Legforróbb Szilícium Völgyi Cégek” egyik díjazottja lett. Los Angelesben, Tokióban és Budapesten van irodájuk. A budapesti fejlesztőközpontban 80-an dolgoznak.
Jól látható hát, hogy vannak magyar sikersztorik a világ IT piacán, és léteznek magyar informatikai multinacionális cégek.
A lista biztosan nem teljeskörű, ezért ha valakinek tudomása van a sorba illő nagyvállalatról, az kérem nyugodtan írja le megjegyzések között.
Update:
BalaBit a világ egyik vezető IT-biztonsági szoftverfejlesztő vállalata a magas jogosultságú felhasználók monitorozása, a loggyűjtés és -tárolás valamint a proxy technológián alapuló tűzfal megoldások területén. Innovatív technológiai megoldásaival a külső és belső fenyegetések megelőzésében, valamint az IT-biztonsági és megfelelőségi előírások betartásában támogatja ügyfeleit.
A BalaBit legnépszerűbb terméke a nyílt forráskódú “syslog-ng” nagy teljesítményű naplózó megoldás, amelyet ma már több mint 650.000 ügyfél használ világszerte, ezáltal az iparág de-facto szabványává vált. A teljes mértékben magyar tulajdonú BalaBit 2009-ben felkerült az EMEA régió leggyorsabban növekvő vállalatait tartalmazó Deloitte Technology Fast 500 listára. A vállalat képviselettel rendelkezik Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Oroszországban és az Egyesült Államokban, ügyfelei és partnerei világszerte valamennyi lakott kontinensen megtalálhatók. Alkalmazottainak száma 116 fő.
Update2:
A DoclerHolding meghatározó szereplője a hazai és nemzetközi IT szférának. A világ számos országában folytat üzleti tevékenységet, és a tengerentúlon (USA) is rendelkezik képviseleti irodával. A DoclerHolding cégei számos site-nak, köztük a világ legnézettebb weboldalainak is fejlesztői, működtetői, egyben tulajdonosai is.
Lendületesen fejlődő cégcsoport: 26 önállóan is világszínvonalú terméket és szolgáltatást nyújtó vállalkozás. A világ legnagyobb és egyik leglátogatottabb videó chat-es közösségi weboldal rendszerének fejlesztője. Az első nem banki hátterű hazai online fizetési rendszer kifejlesztője és működtetője. Világhírű játékszoftverek, internetes játékok fejlesztője. Alkalmazottainak száma: 600
Az 1998-ban alapított ChemAxon piacvezető szerepet tölt be kémiai szoftver szoftver platformok fejlesztésében biotechnológiai és gyógyszeripari cégek számára. Fő fókusza az aktív felhasználói kapcsolat és hordozható megoldások, a ChemAxon nyújtja a legújabb platformfüggetlen megoldásokat kémiai informatikában és kémia kommunikáció terén. Alkalmazottainak száma: kb 100
Egy HVG cikk a cégről: http://hvg.hu/Tudomany/20110307_kemiai_informatika_chemaxon
Utolsó kommentek