Vannak, akik szerint hazudik az, aki szerint egy szoftver fejlesztés el tud készülni határidőre. Mert úgyis mindig csúszik. Mások szerint viszont ez lehetséges és elvárt.
Vannak, akik szerint hazudik az, aki szerint egy szoftver fejlesztés el tud készülni határidőre. Mert úgyis mindig csúszik. Mások szerint viszont ez lehetséges és elvárt.
Azért ragadok tollat, mert mostanában túl sokat hallottam: szoftvert úgyse lehet határidőre szállítani, úgyis mindig csúszik, a határidő úgyis mindig irreális. Ugyanezzel a hangsúllyal azt is el lehet mondani, hogy úgyse azt kell megcsinálni ami a követelménylistán szerepel, az ügyfél úgyse tudja mit akar. Ja és még: a szoftverben úgyis lesz hiba.
Szóval ebben a szakmában elég hosszan lehet panaszkodni, de én most visszakanyarodnék az első pontra: lehet-e határidőre szállítani?
Végeztem egy kis közvélemény kutatást:
a) Szoktál-e határidőre szállítani?
b) Egyáltalán valaha szállítottál-e már határidőre szoftvert?
c) Szerinted valaha valaki a világon szállított-e már le határidőre szoftvert?
A kutatást NEM a külföldi kollégák körében végeztem.
Az eredménye igen elkeserítő volt:
a) szinte minden válasz „nem”
b) némi fejcsóválás
c) újabb fejcsóválás, esetleg előkerült az a téma hogy határidőre még igen, de a scope és a minőség az olyan is lesz
Vagyis ha a felmérésem reprezentatív, akkor az átlagos IT-s szerint hazudik, aki szerint lehet szoftvert fejleszteni határidőre.
Márpedig az a helyzet, hogy LEHET határidőre, terv szerint, a megadott erőforrásokkal, kiváló minőségben szállítani. Nekem ez sikerült, a beosztottaimnak is, a munkatársaimnak is. Igazából a projektek sikeressége 100% körül van, a „léc” 90%-nál áll.
És teljesen logikus, hogy ennyi. Ha az ember gyártásba dolgozik, akkor tudja, hogy vannak határidők, és a határidőre el kell készülnie a terméknek. A határidőt a marketingesek találják ki, mondjuk olyan alapon, hogy az új modellt be kell mutatni szeptember 1-re, a Genfi vásárra, vagy karácsonyra. És az nem jó ha 1 hónappal később lesz kész, az már bukás és a páros lábbal kirúgás esete.
Olyan projektekről nem is beszélve, mint az euró bevezetés, ahol csak adott napon lehet átállítani a cég összes rendszerét, se előbb se később.
Sokan szokták a Chaos report-ot felhozni annak alátámasztására, hogy milyen rossz minőségű a szoftverfejlesztés, és úgy általában a módszertanok. A riport szerint a sikeres projektek aránya 32%.
Ez tulajdonképpen kimondja, hogy LEHET határidőre szoftver fejleszteni, hiszen 0-nál nagyobb a sikerességi arány. Tehát aki úgy látja, hogy szoftvert nem lehet határidőre szállítani, az a Standish Group szerint is nagyot téved.
A másik dolog a 32%-kal kapcsolatban az, hogy ez egy átlag. Vannak vállalatok, ahol sok a sikeres projekt, míg más vállalatoknál pedig közel 0. Az egyik helyen jó szakemberek vannak és megfelelő a cégkultúra, más helyen nem.
Tehát simán előfordulhat az, hogy valaki úgy éli le életét, hogy soha semmit nem csinált meg időre, és azt is gondolja, hogy ez a normális. Közben más úgy éli le az életét, hogy majdnem minden projektje határidőre elkészül és azt gondolja hogy ez a normális.
Mindenki maga dönti el, hogy melyiket választja, melyik életet szeretné élni.
Utolsó kommentek