A múlt héten játék volt A NAGY Lehetőség címmel, ahol egy kkv vezetőjének kellett tanácsot adni egy igen jól fizető, de kockázatos üzleti lehetőséggel kapcsolatban.
A múlt héten játék volt A NAGY Lehetőség címmel, ahol egy kkv vezetőjének kellett tanácsot adni egy igen jól fizető, de kockázatos üzleti lehetőséggel kapcsolatban.
A sztori röviden annyi, hogy jön egy üzleti lehetőség, igen sok pénz, de ugyanakkor nagy munka komoly kockázattal: a cég túl kicsi és nincs elég tapasztalata (még), és ezért a munka bevállalása jelentős kockázatot jelent.
Úgy érzem, hogy ez egy olyan szituáció, ami minden kkv életében előfordul, és a döntésen fog múlni a cég jövője.
Mit tehet ilyen helyzetben egy cégtulajdonos?
1) Bevállalja: nagy a kockázat, de a jutalom is óriási.
2) Nem vállalja be: nincs kockázat, de jutalom sincs.
3) Köztes kockázatcsökkentő megoldás, ahol a jutalom egy részét feladja, hogy ezen az áron csökkentse a kockázatot, tipikusan
- Külső (interim) erőforrásokat von be a projekt teljesítésének idejére, pl projektvezető, tanácsadó, szakértő
- Társul egy másik céggel a megrendelés végrehajtásában (itt a példában az ICN nevű cég tűnt erre alkalmasnak)
- Alvállalkozókkal pótolja a hiányzó tapasztalatot/erőforrásokat
Mi fog történni az egyes esetekben?
1) Bevállalja
Szívás. Vér és könnyek.
Ha a tulajdonos ügyes, akkor a Megrendelőnek sokára fog leesni, kivel szerződött. Utána pedig jön az „egy hajóban evezünk” effektus: addigra mind a két oldal már elég sok időt és energiát fektetett bele a fejlesztésbe ahhoz, hogy ne tudjon veszteség nélkül kiszállni.
Akkor már a megrendelőnek is érdekében áll, hogy a szoftver kész legyen. Ha kell akkor tolják a határidőt, ha kell akkor csökkentik a scope-ot, ha kell akkor lejjebb adnak a minőségből, és ha kell, akkor majd az ügyvédek fogják kitaposni a szállítást a vállalkozásból.
Ritka az olyan eset, amikor a projekt ténylegesen összedől és kirúgják a beszállítót. Előbb mindenki majd megpróbál valamilyen megoldást találni.
De illúzióink ne legyenek: a szoftver biztosan rossz lesz, hiszen hozzáértés nélkül készítik el – csodák nincsenek.
Sok lesz a túlóra, sok lesz a konfliktus. És a felhasználók – akik a rossz szoftvert fogják használni – ők is sokat fognak szenvedni.
Ugyan a szoftvert biztosan leszállítják, de a megrendelő nem biztos, hogy akar majd újra üzletelni a vállalkozással. A szoftvert pedig a tervezett életciklusánál korábban cserélik le.
2) Nem vállalja be
Ez a biztonságos megoldás, ez az, amit egy lelkiismeretes cégvezető választana.
Azonban a kép csalóka: ezzel a döntéssel a cég elszalaszt egy lehetőséget. Lehetőségből kevés van, lehet hogy éveket kell várni a következőre – ha lesz egyáltalán másik lehetőség.
Tehát itt valójában a vállalkozás veszít.
3a) Új emberek, szakértők
Jó ötletnek tűnik, hogy bevállalja a cég a munkát, aztán gyorsan megfelelő szakembereket vesz fel – pótolva a hiányzó kompetenciákat. @Kornél és @Kétszeri Csaba említette ezt a megoldást.
Azonban bármennyire is jó ötletnek tűnik, nem fog sokat segíteni.
Ugyanis ha a cégvezetőnek van akkor önbizalma, hogy egy ilyen munkát bevállaljon, akkor ahhoz viszont túl nagy lesz az önbizalma, hogy rábízza a melót egy kívülről jött emberre. Az új emberek majd mindent másképp akarnak csinálni – mert ők értenek hozzá – ami a meglévő gárdának nem fog tetszeni. Összességében nem biztos, hogy ez a megoldás előnyös lesz.
3b) Kooperáció
@Kornél említette az ICN-nel való együttműködést.
Ha van megfelelő üzleti partner, akkor a kooperáció tűnik a legjobb megoldásnak. Ez lemondással jár – lemondással a presztízs, a tapasztalat és a pénz egy részéről, cserébe a kockázat egy részét (remélhetőleg a nagy részét) az üzleti partner viseli.
Sajnos ritka az olyan felállás, ahol két cég tökéletesen kiegészítené egymást és mindketten jól járnak. Sokkal gyakoribb az, amikor az egyikük a nagy hal a másik pedig a kicsi.
3c) Alvállalkozók
Jó ötlet abból a szempontból, hogy így be lehet hozni a szükséges kompetenciákat a projektbe anélkül, hogy konfliktus lenne a külső emberekkel.
Hátránya, hogy egy kkv tipikusan nem ért alvállalkozók menedzseléséhez. Esetleg a végén többe kerül nekik a produkció, mintha maguk végeznék el a munkát.
Mi a helyes megoldás?
Az attól függ.
A fő kérdés az, hogy ez a munka mennyire illeszkedik bele a cég hosszú távú üzleti stratégiájába. Ebben a szektorban, ilyen projektekkel akar-e dolgozni a vállalkozás vagy sem?
Ha igen, akkor ez nagyszerű lehetőség a csapat bővítésére, a szükséges tapasztalat megszerzésére, új értékes emberek beépítésére a csapatba. Ebben az esetben a megrendelés nem kockázat, hanem egy lépés előre a stratégia végrehajtásában.
Itt a konkrét példában egyértelmű, hogy a kkv már egy ideje a gyárral dolgozik, tehát ebben az iparágban akarnak érvényesülni. CRM-hez nem értenek, ezért itt azt kell felmérni, mennyi idő alatt és hogyan fogják megtanulni. A tulajdonos helyében mindent megtennék, hogy ez a lehetőség ne maradjon kihasználatlanul...
Ps.
Nem volt szándékos, de a történetben felbukkant a magánélet is: egyensúly a munka és a magánélet között. Géza már így is túl sokat dolgozik, a megrendelés után pedig még többet fog. El kellene gondolkodnia, hogy meddig tudja ezt csinálni, és nem kellene-e valamit változtatni. Megéri-e, hogy új lakást vesz, de elveszíti Vilmát?
Utolsó kommentek