Avagy jogi csapdák az angolszász rendszerben.
Avagy jogi csapdák az angolszász rendszerben.
Idén úgy döntöttem, hogy a külsősöknek is tartok éves értékelést, az ezzel járó kiértékelést, visszajelzést, aztán az ehhez kapcsolódó tanulási tervet és éves célkitűzéseket. Már csak azért is, mert az indiai menedzsereim folyamatosan kérik, hogy értékeljem őket, és mondjam meg, miben fejlődjenek.
Na szóval nagy lendülettel nekiálltam a megvalósításnak, amikor is a partner ócég (nem az indiai, hanem a másik – két erőforrás közvetítő/tanácsadócéggel dolgozok) menedzsere jogi problémákra hivatkozva leállított.
Azt a kifejezést, hogy permatemp, már korábban is ismertem. Wikipedia szerint:
Permatemp = olyan munkás, akinek a státusza valahol az ideiglenes és állandó között van.
Egészen pontosan, a szlengben ez olyan munkásokat jelent, akik az ideiglenes szerződés miatt nem kapják meg a céges kompenzációs csomagot (pl. étkezési jegy, utazási kedvezmények), állásuk nem stabil, viszont teljes értékű munkát végeznek, és az ideiglenes szerződésük automatikusan megújításra kerül, mintha egy határozatlan idejű szerződés lenne.
A gyakorlatban ugye ez azt jelenti, hogy van egy teljes értékű munkatársunk, csak olcsóbban, és ha akarjuk, könnyebben megszabadulhatunk tőle (elfelejtjük meghosszabbítani a szerződését). Ez így ebben a formában illegális, a törvény szankcionálja.
A permatemp alkalmazási forma az Új Gazdasággal együtt alakult ki, és terjed el. 1996 jelenti a fordulópontot, amikor is Microsoft alkalmazottak egy csoportja pert indított cégük ellen, és a Microsoft hátrálni kényszerült.
Azóta minden cég odafigyel arra, hogy a határozott és határozatlan idejű szerződéssel ott dolgozókat ne kezeljék egyenrangúan. Például a határozott idejű, ideiglenesen ott dolgozó munkatársakkal ne tartsunk éves értékelést, ne csináljunk számunkra tanulási tervet, és ne készítsünk számukra éves célokat. Ezek a tervek ugyanis túlnyúlnak a szerződés aktuális időtartamán, amit az adóhatóság a törvény be nem tartásának bizonyítékaként értékel.
A sztori külföldön esett meg, ezért azok számára lehet tanulságos, akinek a beosztottai külföldön dolgoznak. Az APEH nyilván más kategória.
Utolsó kommentek