Avagy mennyi a mozgástere egy informatikai vezetőnek, és érdemes-e informatikai karriert csinálni?
Avagy mennyi a mozgástere egy informatikai vezetőnek, és érdemes-e informatikai karriert csinálni?
Holden írt egy posztot az egyik cikkemmel kapcsolatban, és ehhez kapcsolódóan került elő az IT érdekérvényesítő képessége. Vagyishogy az alacsony. Ami azért érdekes, mert mi informatikusok úgy gondoljuk (jól vagy rosszul), hogy az IT minden vállalat életében fontos, és hogy az IT a vállalat stratégiája részének kell hogy legyen.
(Annyira, hogy pont tegnap vetettem fel: minden üzleti vezető tanuljon bizonyos szintig IT menedzsmentet.)
Elsősorban azok lehetnek így, akik informatikai „tudásmunkásként” dolgoznak, tehát akik programozók, QA-sok vagy rendszermérnökök – akik nap mint nap látják, hogy egy-egy informatikai hibának milyen súlyos ára lehet. Lehet az IT-s fiúkat utálni, de aki utálja, annak is szüksége van rájuk.
Szóval ha mindenkinek szüksége van az IT-ra, és ennyire fontos az IT, akkor mennyire erős ember az informatikai igazgató (CIO)? Mennyire erős ember a vállalatnál egy informatikai középvezető?
Itt jön az ellentmondás: miközben az IT a mindennapi élet része, és az informatikusok aranyat érnek (átvitt értelemben és a fizetéseket elnézve szó szerint is), aközben a CIO-nak és az IT osztálynak bizony alacsony az érdekérvényesítő képessége.
Egy konkrét példánál maradva: azonos szintű végzettség és azonos mennyiségű tapasztalat esetén az informatikus a vállalati hierarchia alacsonyabb szintjén áll, mint más (mondjuk egy értékesítő, egy pénzügyes vagy egy marketinges).
Ha mondjuk a kontrolling vezetője vagy egy értékesítési középvezetőről van szó, akkor ő a cég „fontos embere”, sztár, aki élet-halál döntéseket hoz, aki a cég jövőjének letéteményese. Eközben az üzemeltetés vezetője – akinek a döntésein egyébként szintén a cég jövője múlik – majdhogynem „láthatatlan”.
Mennyire fontos ember a CIO? Nagyon, de ha jobban megnézzük a képet, miről is dönt a CIO? A legtöbb technológiai döntés beruházást, azaz kiadást jelent, és mint ilyen, a pénzügyi vezető (CFO) fog dönteni róla. Bármennyire is furcsa, de például az, hogy a felhasználói PC-k milyen gyakran legyenek frissítve, nem a CIO-n múlik. Ha a CIO-n múlna, akkor mindenki megfelelően erős gépet kapna, és a vállalat követné az aktuális trendeket. Ezek a kezdeményezések nem azért halnak el, mert az IT nem akarná, vagy mert az IT „fél a változástól”, és nem is azért, mert az IT nem szereti a modern dolgokat. Nem, ezek a kezdeményezések azért akadnak el, mert valaki a pénzügyön – akinek feltehetőleg kevesebb tapasztalata van – ezt meggátolja.
Itt jegyezném meg, a CIO is tipikusan a CFO-nak jelent, és az IT szervezetileg a pénzügy része.
Mindennek egyébként van egy mellékhatása az informatikus karrierekre. Az, aki nagy karriert akar csinálni (ami alatt azt értem, hogy igazgatóságig viszi), nem adja az IT-ra a fejét. Más területeken gyorsan lehet felfelé lépkedni, miközben az informatikusok, 5-10 évre „beleragadnak” egy-egy pozícióba.
Például ha egy fejlesztőnek van 10 év tapasztalata, akkor az azt jelenti, hogy ő egy jó szakember, akire számíthatnak. Ha egy értékesítőnek van 10 év tapasztalata, akkor ő minimum területi vezető. Gondolom érthető a különbség.
És ha valaki mégis karrierépítésre adja a fejét – menedzsmentet tanul, embereket vezet – akkor is hova tud jutni? CIO-nál feljebb semmiképp, és az oda vezető út is hosszú és nehéz lesz.
A helyzetnek egyébként abszurd következménye, hogy elszaporodnak az „árnyék projektek”. Ha nincs pénz, az IT nem tudja elvégezni a szükséges fejlesztéseket, azért az üzleti vezetők a saját üzleti keretükből lecsípve „közvetlenül” a piacról szerzik be azokat – az IT kihagyásával. Ettől még kisebb lesz az IT jelentősége, még kevesebb pénzt kap, és még több pénz folyik el az árnyék projektekre.
Még az a nagyon abszurd helyzet is előfordulhat, hogy a CFO - aki egyik kezével nem ad IT-ra pénzt – annyira elégedetlen az informatikai rendszereivel, hogy a másik kezével zsebből megfinanszírozza a „privát” IT projektjeit – ahelyett, hogy azt a pénzt a saját CIO-jának adná.
Mi ma az IT osztályok realitása?
A gazdasági helyzet miatt kevesebb pénzből kell gazdálkodniuk, vagy legalábbis nem többől, mint eddig. (Kivételek bizonyára vannak, de ők kivételek)
Ha a vállalat bármilyen projektet, beruházást is indít, akkor az nem informatikai jellegű lesz (pl. szerverpark frissítés), hanem olyan, ami pénz, ügyfeleket, új piacokat, piaci részesedést hoz.
Ezzel párhuzamosan az elvárások növekednek: az új ügyfelek és új piacok azt jelenti, hogy több felhasználót, több adatot és több szoftvert kell kezelni.
Több a munka, de kevesebb pénzből kell megoldani. „Do more for less” (Gartner).
Na ebből a helyzetből kell tudni érdeket érvényesíteni.
Ez igazából nem is érdekérvényesítés - ez szimpla túlélés.
Utolsó kommentek