Ezúttal egy CIO bőrébe bújva kell fontos döntést hozni.
Ezúttal egy CIO bőrébe bújva kell fontos döntést hozni.
Hétfő 11:00, Budapest, egy nagy nemzetközi bank üvegpalotája
- Köszönöm Mr La Roche hogy Budapestre jött. – kezdte barátságosan János, a bank IT igazgatója – A kollégáimat talán már ismeri: Mr Kovács a kontrolling vezetőnk, Mr Fehér az alkalmazásfejlesztési részleg vezetője és Mr Hódosi felelős az IT üzemeltetésért. Átnéztük az Ön által küldött projekt leírását és beszéltem Mr Grimaud-rel. Készen állunk arra hogy elkezdjük az új Gemin rendszer bevezetését a magyarországi leányvállalatnál.
- Örülök, hogy megismerhetem Önöket – vette át a szót az elegáns francia menedzser – Akkor talán vágjunk is bele. Mint ahogy látják, a Gemin egy központi alkalmazás, amelyet azért fejlesztettünk ki, hogy a centralizálás és sztenderdizálás segítségével cégcsoport szinten 15%-kal csökkentsük a kapcsolódó informatikai költségeket. A rendszer fizikailag a párizsi központban van, és fokozatosan vezetjük be a regionális leányvállalatoknál. Mivel a fejlesztés és az üzemeltetés központilag történik, ez Önöknek semmilyen költséget sem jelent.
- Lesz-e bármilyen költség, amit a budapesti irodának kell fedeznie? – kérdezte Kovács.
- Mint mondtam, ez a rendszer Önöknek teljesen ingyen lesz, legalábbis a központi része. Azonban minden olyan funkció, amit Önök a központi sztendertől eltérően kérnek, azt a magyarországi költséghelyről kell finanszírozni. Remélhetőleg ilyenekre nem lesz szükség, hiszen a rendszert a központilag meghatározott folyamatok alapján fejlesztették. Elvileg Önök csak átállnak az új rendszerre, és minden ezzel kapcsolatos kiadásuk megszűnik.
- Mely más leányvállalatnál vezették már be a rendszert? – kérdezte Fehér.
- Franciaországon kívül Németországban és Ausztriában. A bevezetés sikeres volt, ugyanakkor ez egy új rendszer, és mint ilyen, akadtak nehézségek. A helyi osztrák törvények miatt például ki kellett fejleszteni néhány új funkciót, és meg kellett változtatni a számlaképet is.
- Hogyan oldják meg Párizsból a rendszer támogatását? Lesz-e Párizsban olyan szakértőjük, aki ismeri a magyar fiskális szabályokat? – kérdezte Hódosi.
- A Párizsban lévő üzemeltetési csapat csak a központi modult kezeli. A rendszer fejlesztője, a TopConsult tanácsadó cég végzi az egyes almodulok támogatását. Nekik van minden országban a helyi viszonyokat ismerő, a helyi nyelvet beszélő szakembere. A Gemin magyar támogatását a TopConsult Hungary fogja végezni.
- Elnézést Mr La Roche, de erről most hallok először – mondta János – mi ez a TopConsult? Azt hittem hogy mindent az Ön csapata fog végezni.
- Mint ahogy mondtam, mi csak a központi modulért vagyunk felelősek. De a TopConsult vezetőit elhívtam a holnapi megbeszélésre, személyesen megismerkedhetnek velük.
Kedd 11:00, Budapest, ugyanott
- Üdvözlöm Önöket, hogy a TopConsult képviseletében ide fáradtak. La Roche Úr már beszélt a TopConsult szerepéről a projektben. – köszöntötte János a TopConsult-os menedzsereket.
- Mi köszönjük a lehetőséget, és biztosíthatom, hogy mindent megteszünk a projekt sikeréért. – válaszolták a vendégek.
- Tulajdonképpen tegnap is jöhettek volna, és akkor találkozhattak volna La Roche-sal. Kár hogy így elkerülték egymást.
- Elnézést hogy nem jöttünk korábban. Azt elárulná kérem, ki az a La Roche? – kérdezte óvatosan az egyik öltönyös.
- Hát az Önök megbízója. – válaszolta döbbenten János.
- Mi nem ismerünk semmilyen La Roche-t. – jelentette ki a TopConsult-os tanácsadó. – A TopConsult France kérte, hogy jöjjünk ide. Ön lesz a megbízónk és Ön fog fizetni a projektért.
- Itt valami félreértés lesz… de ha nem ismerik La Roche-t, akkor honnan ismerik a Gemin rendszert?
- Nézze, nem szeretnénk félrevezetni, mi is csak múlt hét szerdán hallottunk erről a rendszerről. Megkaptunk a dokumentációt, és szívesen segítünk a rendszerintegrációs és lokalizációs feladatokban. Ezen felül van egy világszínvonalú szolgáltatóközpontunk, ahonnan 24 órás támogatást tudunk nyújtani magyar nyelven. Ha gondolja, beszéljük át a részleteket és készítünk egy ajánlatot…
Péntek, 14:00, Párizs, a bank főhadiszállása
- Grimaud Úr, örülök hogy újra találkozunk személyesen. Van egy súlyos ügy, amiről beszélnem kell Önnel, mint a bank európai CIO-jával. A Gemin projektről van szó.
- Igen, a Gemin projekt. Ez egy fontos stratégiai program, szerepel a kiemelt feladatok között erre az évre. Kérem, hogy maximálisan támogassa a Gemin bevezetését.
- Nézze, a rendszer jó, és nagyon várjuk Budapesten. Viszont van egy kis gond.
- Mi lenne az?
- A rendszer ingyen van és központi, ami jó. Viszont az Önök által választott beszállító – a TopConsult – szerint a rendszer testreszabása a magyar viszonyokhoz 5,8 millió euró lesz. Nagyon sok folyamatot át kell írni. És lehet hogy a francia adóhatóság szabályainak megfelel a rendszer, de a magyar egészen másmilyen. Az éles indulás után pedig a támogatás további évi 1,4 millió euró.
- Értem, de hosszú távon ez nyereséges lesz. Nem is beszélve a lehetséges szinergiákról. Az osztrák és német bevezetésnél is voltak költségek. Tudom hogy esetleg ez nem volt világos az elejétől kezdve, de kérem hogy ezeket a költségeket próbálja meg a saját költségvetéséből fedezni.
- Nekem végig azt mondták, hogy a rendszer ingyen lesz és nekünk nem kell rá költeni. De megértem a helyzetet, és majd beszélek az FD-nkkel, hogyan tudnánk forrást találni a projekthez. A nagyobbik baj az éves kiadás. 1,4 millió euró. A jelenlegi rendszerünk karbantartása, támogatása és a licensz díj 800 ezer euró. Pedig 15% költség csökkentés volt a cél.
- Persze, persze, de a jelenlegi rendszerük nem tud annyi mindent, mint a Gemin. Kapnak egy csomó új funkciót.
- Az igazat megvallva, átnéztük a specifikációt, és a mi jelenlegi rendszerünk olyan funkciókat is tud, amiket a Gemin majd csak a 2. és a 3. fázisban fog tudni. Arról nem is beszélve, hogy a jelenlegi rendszer létezik, stabil, és nagyon jól megfelel a helyi szabályozásnak. – mondta János, ahogy az indulatok egyre gyűltek benne.
- Lehet, hogy az Önök meglévő rendszere nagyon jó, de a Gemin-t akkor is be kell vezetni. Az elejétől kezdve tudtuk, hogy lesznek leányvállalatok, ahol esetleg ez plusz költséggel és nehézséggel jár. De a többségnek hasznos lesz és csökkenti a költséget. Lehet, hogy a magyar leányvállalat a kivételek közé tartozik és többe fog kerülni, de máshol, például Angliában, Németországban vagy Franciaországban nagyon is sokat nyerünk. Kérem ne a részleteket nézze, hanem a teljes képet. Cégcsoport szinten 15%-kal csökkentjük a kiadásokat.
- Akkor nem lehetne-e esetleg, hogy Magyarországon nem vezetjük be a Gemin-t?
- Kérem erről szó sem lehet! A Gemin program kiemelt figyelmet kap, a vezetőség figyelemmel kíséri a bevezetés végrehajtását. Nagyon rossz fényt vetne a program résztvevőire, ha egy leányvállalat kihúzná magát. Különösen rossz lenne, ha a Gemin bevezetés az IT ellenállásán bukna meg. Az mindkettőnknek rossz lenne.
- Értem, hogy európai direktíva és stratégiai program, de én csak az ügyfele, a megrendelője vagyok a Gemin projektnek. Miért kérném, ha nem nyújt számomra előnyt?
- Ez az Ön döntése. Ezért kérem, hogy támogassa.
Kérdés: hazatérve Budapestre ki mit tenne János helyében? Támogassa-e a Gemin bevezetését vagy sem? Kérjen-e valakitől segítséget?
Utolsó kommentek