Olvasói kérdésre válaszolva egy népszerű kérdés boncolgatása.
Olvasói kérdésre válaszolva egy népszerű kérdés boncolgatása.
Olvasói levelet kaptam a következő kérdéssel:
„Amiben váltást szeretnék: több emberi kapcsolat, több kommunikáció, több utazás, kevesebb monoton gép előtt ülés, de jó lenne azért valamit a szakmai múltamból is kamatoztatni. Milyen stratégiát javasolsz, milyen vállalatokban, képzésekben, milyen irányban kellene gondolkodnom?”
Előfordul az, hogy a programozó / rendszergazda / tesztelő gondol egyet és menedzser szeretne lenni. Végül is, miért ne?
Vegyük szépen sorba.
A legeselső dolog egy ilyen váltásnál azt felismerni, hogy informatikusból IT menedzserré válni gyakorlatilag belevágni egy új szakmába. Az egyes IT szakterületek között találni közös pontokat (például van átfedés a tesztelő és a fejlesztő között), azonban az IT menedzser egész más. Mást csinál és más szakértelem kell hozzá.
Vagyis IT menedzserré válni pont ugyanolyan nehéz, mint karriert váltani. Nem megy egyik napról a másikra. El kell kezdeni a létre legalján, projekt koordinátorként, csapatvezetőként vagy junior menedzserként dolgozni egy rövidebb ideig. Ez mindenképpen nehéz, hiszen a jól megbecsült és jól fizetett szakértőből kell egy lenézettebb és kevésbé jól fizető pozícióba átmenni.
A következő probléma az, hogy ha valaki ezt el is fogadja, hogyan fog az erős műszaki hátterével egy ici-pici menedzser pozíciót találni? A menedzser önéletrajza egészen más, mint egy fejlesztőé. Ugye mérnökként telerakjuk az önéletrajzunkat technológiákkal, műszaki feladatokkal és IT-s mozaikszavakkal. Menedzserként ezek semmit sem érnek – olyan önéletrajzot kell írni, amiben nem a technológián van a hangsúly! Emberek és projektek vezetése, pénzügyi felelősség, vezetői stílus és hozzáállás, krízis kezelés – ezek a lényeges dolgok.
Az önéletrajz azért is fontos, mert egy-egy IT menedzser pozícióra általában rengeteg IT-s jelentkezik, és a HR-esek reflexszerűen kidobják a wannabe menedzserek jelentkezését. Éppen ezért nem szabad wannabe menedzsernek lenni. Már csak azért sem, mert a menedzsert a tapasztalata teszi – akinek nincs tapasztalata, az nem menedzser.
Bármennyire is úgy gondolják néhányan, hogy a menedzserek nem értenek semmihez, azért ennek a szakmának is megvan a maga tudása és eljárásai – amiket ismerni kell. Nem elég, ha sikerül egy jól megírt önéletrajzzal bejutni „valamilyen” menedzser pozícióba, attól még nem leszel menedzser. Attól még nem fogod tudni, hogy mikor mit kell csinálni. Akkor se, ha fejlesztőként vagy mérnökként már 20 projektben vettél részt és láttad a főnöködet munka közben. Más utánozni és teljesen más érteni is, hogy mit miért kell tenni. Illetve hogy mikor mit kell csinálni.
Ha utálod és butának tartod a menedzsereket, annak feltehetőleg pont az az oka, hogy valaki elhitte magáról, ért hozzá. Ne ess ugyanebbe a hibába!
Ha már önéletrajz és tudás, akkor beszélnék az interjúról is. A menedzser interjú nem olyan, mint a mérnök interjú. Tények és műszaki fogások helyett jó benyomást kell tenni és meggyőzőnek lenni. Olyan dolgok kerülnek elő, mint hogy kinek milyen a vezetői stílusa, inkább támogatni vagy inkább ellenőrizni szeret, mihez kezd a hatalommal, vagy hogy meddig megy el az igazáért. A mozdulatoknak, a gesztusoknak, a beszédstílusnak jelentősége van.
A korábbi objektív interjúk és képesség felmérők helyett szubjektív elvárásoknak kell megfelelni – ami egy öntörvényű mérnöknek nagyon nehéz lesz.
(Egyébként ha a veled szemben ülő interjúztató TÉNYLEG ért a menedzsmenthez, akkor 2 kérdésből rájön, hogy Te nem… pont mint ahogy Te is 2 kérdésből rájössz, hogy a veled szemben ülő jelölt nem ért az adott technológiához)
Végül pedig arról beszélnék, ami talán nem triviális: menedzsernek lenni veszélyes. Amíg IT szakember vagy, addig a tudásod és a teljesítményed az értéked. Ha jó kódot írsz és az általad megírt program működik, akkor nagy baj nem érhet. Ha jól megy a szoftver, akkor a főnökeid igyekeznek megvédeni és kiszolgálni, hogy csak a munkára kelljen összpontosítani.
Ezzel szemben menedzsernek lenni olyan, mintha kikerülnél a burokból. Neked kell elvinni a balhét és megvédeni a beosztottaidat, Te leszel a felelős minden hibáért, és a Te felelősséged lesz, hogy mindig minden kész legyen. Akkor is, ha nem kapsz elég erőforrást és a határidő irreális.
Menedzsernek lenni azt jelenti, hogy óriási terhet veszel a válladra – kérdés, hogy meg tudsz-e ezzel birkózni. Menedzserként ugyanis a szakmai tudásod és a teljesítményed nem fog megvédeni, ha vitába keveredsz valakivel. Sőt ha a belső vállalati politikát nem játszod elég jól, akkor hamarabb repülsz, mintha valamit elrontottál volna.
A kérdésekre visszatérve, a következőket javaslom:
- Olyan vállalathoz, olyan pozícióba menj, ahol ténylegesen menedzselsz, és lehetőséged lesz kilépni a technológiai vonalról. Még akkor is, ha ez visszalépést jelent pénzben/presztízsben.
- Olvass el minél több könyvet és cikket a menedzsmentről.
- Tanfolyam: nem javaslom. Tanfolyamnak csak azután van értelme, ha már menedzsereskedtél. Különben nem fogod érteni, miről beszél a tanár.
- Próbálj meg olyan vezető mellett dolgozni, aki tényleg jó menedzser és akitől lehet tanulni.
- Az önéletrajzodat írd újra, vedd ki a technológiákat és helyette rakd be a vezetői, menedzseri aspektust.
- Dobd ki a farmert! Vegyél egy drága öltönyt, egy rakás drága inggel, egy drága cipővel és egy tucat drága nyakkendővel.
- Tudatosan keresd a lehetőséget, hogy embereket és projekteket vezethess, hogy minél nagyobb értékű üzleti tevékenység végrehajtásáért lehess felelős.
- A jelenlegi munkahelyeden a jelenlegi főnöködben tudatosítsd, hogy menedzser akarsz lenni.
- Felejtsd el, hogy értesz az IT-hoz! Ha IT menedzser akarsz lenni, akkor nem Te oldod meg a problémákat a saját kezeddel, hanem a beosztottaid. Óriási különbség!
Utolsó kommentek