A cikk megtalálható itt: http://www.mfor.hu/cikkek/Haldoklo_sikerszakma__mar_informatikusbol_sincs_eleg.html
A forrásanyagnak megjelölt IVSZ cikk pedig itt: http://www.ivsz.net/engine.aspx?page=showcontent&content=sajtokozlemeny_oktatasi_kampany_100209
Lássuk a csúsztatásokat:
„a cégek viszonylag magas kezdő fizetést és stabil munkahelyet kínálnak, még sincs elég jelentkező az informatikai szakokra az egyetemeken" - Az egyetemre jelentkezők száma úgy általában csökken. Mivel ez általános jelenség, akkor most hiánynak kellene lennie titkárnőből, az autószerelőből, úgy általában mindenből. Pont ugyanez a cikk írja hogy: „Általános jelenség, hogy az utóbbi években egyre kevesebben jelentkeznek egyetemekre, főiskolákra. Az informatikai képzésekre jelentkezők számának csökkenése nagyjából megfelel a tendenciának"
„Jelenleg egy programozó körülbelül bruttó 250 ezer forintos kezdő bért érhet el, de két év gyakorlattal ez az összeg akár 600 ezer forintig is felmehet" - Hatalmas csúsztatás! Az IVSZ közleményében ez nem szerepel, szóval csak az újságíró találta ki. 2 év gyakorlattal nem lehet 600 ezret keresni. Kamu! Például a Morgan Stanley vagy a Nokia kevesebbet ajánl a tapasztalt fejlesztőknek, és nem biztos hogy oda 2 év tapasztalat elég.
„A közelmúltban jelent meg egy kimutatás, mely szerint világviszonylatban 400 ezer informatikai szakemberre lenne szükség, ugyanis ennyi hely betöltetlen. Itthon nincs pontos kimutatás, de a tapasztalatok alapján többezres a hiány" - vagyis röviden megfogalmazva: nincs pontos információnk, tyúkbélből és kávészemekből jósolunk.
„Több olyan konkrét beruházás is volt, melyet a szakemberhiány miatt vittek más országba nagy nemzetközi cégek" - Na itt álljunk meg egy pillanatra! Azok a nagy nemzetközi cégek offshore célpontot kerestek, elsődlegesen árak miatt. Nekik a 100-150k nettó fizetésű informatikus kell, azaz elsősorban pályakezdő. Ebben a szegmensben valóban hiány van, hiszen már pont ugyanilyen céllal idetelepült annyi cég, amennyi képes felvenni az összes magyar informatikust. A gond ott van, hogy aki egy kicsit több pénzt szeretne az már nem kell.
Na meg ugye tőlünk keletebbre még olcsóbb, Budapest vagy Bukarest nekik mindegy.
Tény hogy pl a TATA, az EPAM és a többi hasonló cég folyamat munkaerőhiánytól szenved. Csak azt nem értem, miért van a piacon olyan sok munkanélküli informatikus, aki korábban ezeknél a cégeknél dolgozott?
„A Nav N Go például nemrég 250 embert szeretett volna felvenni, azonban mindössze 43 jelentkező volt" - Nem ismerem pontosan a céget és az állásokat, de ez a másik véglet lehet: profi, angolul beszélő, nemzetközi tapasztalattal rendelkező, teljesíteni képes embereket kereshettek. Szerintem igaz az hogy ezekből hiány van. Ugyanis a fentebb említett „informatikus driod gyárak" gyártószalagja mellett szocializálódott emberkék nem alkalmasak minőségi munkára.
Ja igen, a Helpdesk munkatárs a legtöbb esetben call-center papagájt jelent, amit nem sorolnék az informatika tárgykörébe. Ha ezek a „szolgáltató központok" továbbállnak azzal csak nyerünk.
„A keretszámokat ugyan nyolc százalékkal emelték, azonban több vidéki egyetem nem tudta betölteni a helyeket" - Mert azoknak a vidéki egyetemek a papírja nem sokat ér a munkáltatók szerint. A BME, SZTE és ELTE diplomáit az egész világon elfogadják, nem is okoz gondot betölteni a helyeket.
„Az informatikai terület szakemberei úgy vélik, hogy a külföldre vándorlás önmagában továbbra sem okoz nagy problémát" - Mert gőzük nincs azoknak a szakembereknek a valóságról. A valóság az hogy a világ minden pontján fogsz találni magyar informatikus. Lehet hogy a magyar munkavállaló úgy általában nem mobil, de kimondottan az informatikus mobil, hasonlóan az orvosokhoz. Egyszerűen akkora a különbség a szakmai kihívásokban és fizetésben, hogy akinek esze van az már nincs itt, vagy már hazajött.
Az IVSZ publikációjából is kiemelnék pár gondolatot:
„A szakemberhiány miatt informatikai cégek sok esetben kénytelenek jelentős projektek határidejét módosítani, túlterhelt munkatársakkal dolgozni, esetenként jelentős nemzetközi megbízásokról lemondani." - A kijelentés igaz. Egyrészt mert ugye nincs elég sok olyan balek informatikus az országban, aki hajlandó lenne egy marék mogyoróért dolgozni.
Az is igaz hogy (ugye offshore célpont vagyunk) a profit hajhászás miatt kevesebb ember látja el több ember munkáját.
Az is igaz hogy jelentős nemzetközi megbízásokról kell lemondani vagy veszítünk el, mert nem tudunk felmutatni olyan informatikusokat, akik megütnék a nemzetközi mércét.
Én is tudok olyan nagy nemzetközi megbízásokról, ahol az ügyfél szép reményekkel jött Magyarországra, aztán amikor szembesült a magyar partner, magyar management inkompetenciájával akkor csomagolt és elment (nem feltétlenül kelet felé).
„Az IT cégek legjellemzőbb elvárása egy informatikai szakemberrel szemben a referenciaértékű szakmai tapasztalat, a használható nyelvtudás, valamint a megfelelő kommunikációs- és prezentációs készség. Ha valaki megfelel ezeknek az elvárásoknak, akkor nem okozhat gondot az elhelyezkedés, ráadásul mindezért versenyképes jövedelemre számíthat." - Teljesen igaz. Sajnos a magyar informatikus nem beszél nyelvet, nem tanult meg kommunikálni, nem tud prezentálni, és gond van a referenciaértékű szakmai tapasztalattal.
Legalábbis ezt láttam saját munkaerő keresési kísérleteim során.
Végül egy kis magánvélemény.
Különféle nemzetközi cégeknél dolgoztam. Álláskeresés során még többel találkoztam. Megismertem mindkét oldalt (munkavállalói illetve munkáltatói).
A Magyarországra települt cégek egy jelentős része az olcsó munkaerő miatt jött, droid munkát hozott, droidokat képez. Nekik a pályakezdők kellenek, akik olcsók és naívak. Amikor ezek az emberek összeszedtek néhány év tapasztalatot és szeretnének kicsit többet keresni, na onnantól kezdve nem kellenek.
A másik véglet a valódi minőségi informatikai munka. Az országunk méretéből adódóan a minőségi szakmai munka szükségszerűen nemzetközi projektet jelent. Oda csak olyat vesznek fel aki a nemzetközi elvárásokat (amik ugyanolyanok Angliában, Franciaországban, az USA-ban) teljesíti. A P&Bert jól leírta ezeket.
Na szóval ilyen emberekből tényleg nagyon kevés van. Nem a fizetési szintek okoznak problémát, hanem egyszerűen ebben az országban nincsenek ilyen emberek. Miért is lennének, hiszen az iskolában nem tanultak soft skill-eket (szemben a nyugati oktatási rendszerrel), a droid gyárban nem tanulták ki a szakmát, és egyébként is csak no-brain munkát kaptak (szemben a nyugati fejlesztőkkel, akik a „tűz közelében ülnek").
A kis hazai piacon manőverező informatikai cégekről nem is beszélnék, a magyar mutyit mindannyi ismerjük.
Mindezzel párhuzamosan ismerek informatikusokat, akiknek nehézséget okoz munkát találni, esetleg teljesen el is hagyták a szakmát. Elég megnézni, hogy a „nincs elég informatikus" jellegű cikkekhez hány felháborodott munkanélküli IT-s szól hozzá.
Összegzés: nagyon olcsó informatikusból hiány van, jó informatikusból hiány van, eközben informatikusokból többlet van.
Utolsó kommentek